10.000 Saat Mükemmelliğin Sihirli Sayısı

En son güncellendiği tarih: Eki 25

“Herhangi bir alanda 10.000 saat çalıştığınızda dünyanın en iyisi olabileceğinizi biliyor musunuz?


Araştırmacılar gerçek uzmanlık için sihirli sayının 10 bin saat olduğuna ilişkin inançlarında fikir birliğine varmış durumda.


Dünya çapında bir uzman olmayı sağlayacak ustalık düzeyine ulaşmak için 10 bin saat pratik gerekiyor.


Araştırmalar gösteriyor ki bir öğrenci en iyi müzik okullarından birine gidebilecek kadar yetenekli ise onun performasını diğerlerinden ayıran ne kadar çok çalıştığı oluyor. Dahası zirvedeki insanlar sadece daha fazla çalışmakla, hatta herkesten çok daha fazla çalışmakla kalmıyor. Çok çok daha fazla çalışıyor.


Sanat, spor, meslek, bilim herhangi bir alan olabilir.


Örneğin; Mozart’ın özgün müziğini içeren konçertolardan ilki, şimdi bir başyapıt olarak kabul edilen No. 9, K. 271, 21 yaşından önce bestelenmemiştir. Mozart o zaman 10 yıldır konçerto besteliyordu.


Peki, 10 yıldan daha kısa sürede bu uzmanlığa ulaşmak mümkün mü?


Efsanevi santraç ustası Booby Fischer daha kısa zamanda bu seçkin düzeye ulaştı: Dokuz yılını aldı. Peki 10 yıl ne demek. Evet, 10 bin saatlik somut pratik kabaca 10 yıl alıyor. 10 bin saat mükemmelliğin sihirli sayısı.


Görünen o ki gerçek uzmanlığa ulaşmak için beynin bilmesi gerekenlerle kaynaşması bu kadar zaman alıyor.”


Peki nasıl çalışacağız?


Tabiki herkesin bireysel olarak çalışma yöntemi farklı olabilir. Ancak bu konuda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız. Bu linkteki yedi yöntem size yardımcı olabilir.


https://www.cemdeveci.com/post/gelirinizi-1000-arttirmanin-formuluŞimdi,  şöyle bir sorabiliriz kendimize: Sadece çalışmak başarılı olmak için yeterli mi?  Fırsat ve şans faktörünün önemi nedir?


Fırsatları arama halinde olmanın, fırsatları bulmak için yapılması gereken en önemli şey olduğunu 17 yaşında Turkcell’e girerken öğrenmiştim.

“Örneğin; Bill Gates bir röportajında “Çok şanlıydım” diyerek 1968 yılında Lakeside’da olmasının ne inanılmaz bir talih olduğunu belirtiyor.


Dünyaca ünlü müzik grubu Beatles gelişigüzel nedenlerle Hamburg’a davet edildi. Hamburg olmaksızın Beatles pekala farklı bir yol izleyebilirdi.


Bu kişiler çok çalışmanın ötesinde aynı zamanda “ideal yaş”taydılar. İdeal yaş, yaklaşan devrimin bir parçası olabilecek kadar küçük, ancak onu kaçırmayacak kadar büyük olmalıydı.”


Sonuç olarak, Malcolm Gladwell’in yazısında üç faktör öne çıkıyor.


Birincisi ; 10.000 bin saat çalışma kuralı.


İkincisi; Sıradışı fırsatlardan yararlanabilme yeteneği.


Üçüncüsü ise ; İdeal Yaş’ta olmak.


Eğer ideal yaşta ve fırsatlara açık bir insansanız aynı zamanda çalışmak konusunda istekli iseniz gelecek sizin için çok parlak olabilir.

Kaynak : Outliers ( Çizginin Dışınsakiler) MALCOLM GLADWELL

#10000saat #idealyaş #etkinlik #fırsatlardanyararlanabilmeyeteneği #verimlilik

© 2019 by Cem Deveci. İstanbul / Türkiye -  E-Posta  - Telefon