+Gelecek Hazır mısın?

En son güncellendiği tarih: Eki 25


steve_jobs


Son 250 yıl (1750 – 2018+) insanlığın gelişiminin en hızlı dönemidir. İçerisinde 50 – 60 yıllık 5 büyük dalgayı içerir. Bu dönemin iyi analiz edilmesi (özellikle içince bulunduğumuz 5. dalganın ) girişimciler, yatırımcılar, CEO’lar, şirket sahipleri, iş kurmak isteyenler ve geleceği düşünen herkes için çok önemlidir. Gelecek için doğru yerde konumlanmayı herkes ister. Değil mi?

Birinci dalga; Teknolojik anlamda buharlı makinesinin icadını bu değişim dönemimin miladı olarak  kabul edebiliriz. Toplumsal etkileri müthiş olmuştur. Teknik bir icat olan buhar makinesi belli bir süre içinde önce üretime, sonrada ulaşıma yansımıştır. Ve bu ilk dalga 60 – 70 yılları arası sürmüştür. Kabaca 1760 – 1830 yılları arası denilebilir.

İkinci dalga; Tren yollarının yapımı, trenlerin önce yük, sonra ileti, sonra da zenginleşen insanlar için Demir, çelik, kömür ve bunların etrafında yeni sektörler, yeni toplumsal gerçekler oluşmuştur. 1820 – 1880 yılları arasında 60 yıl sürmüştür.

Üçüncü dalga;  Üçüncü dalga elektriğin bulunması ve etrafındaki gelişmelerle ilgilidir.  Şehirlerin aydınlandı, fabrikaların aydınlandı, akşamlar uzadı, insanların çalışma ve yaşam biçimleri değişti. 1870’li yıllarda başlamıştır. 50 – 60 yıl sürmüştür.

Dördüncü dalga;  Otomobil ve petrol dalgası diyebiliriz bu döneme. 20. yüzyıla girdiğimizde başlamıştır ve 70’li yıllara kadar ön planda olmuştur. Petrolün dünya üzerindeki önemi ve etkileri hiç şüphesiz ortadadır. Peki bu dönemin milyonerlerinin ortak özelliklerini merak ediyor musunuz?

SANAYİ DEVRİMİ ZENGİNLERİNİN ORTAK ÖZELLİKLERİ:

Geleceğin Tasidigi Potansiyeli Görmek

Beşinci dalga;  70’li yıllar bilgisayar ve iletişim çağının başlangıcıdır. Şu an içince bulunduğumuz dönem beşinci kondratiev dalgası yaşanmaktadır. Bu dalganın da 60-70 yıl süreceği ön görülürse, 2030 – 2040 yıllarına kadar süreceği düşünülebilir. Peki bu dönemin milyonerlerinin ortak özelliklerini neydi?

İNTERNET VE BİLGİSAYAR DEVRİMİ ZENGİNLERİNİN ORTAK ÖZELLİKLERİ:

Yaklasan Devrimin Farkında Olmak

Altıncı dalga;  Altıncı dalganın aday teknolojileri oldukça belirginleşmiştir. Genetik, biyoteknoloji ve nanoteknolojiler ön planda olacaktır. Her dalgada olduğu gibi, bir önceki dalgada olduğu gibi, bir önceki dalganın temel teknolojileri artık tümüyle yaygınlaşmış ve anlaşılmış olduğu için,  o teknolojiler yeni dalganın içinde gömülü olarak kullanılmaktadır, kullanılacaktır.

Daha Detaylı bilgi almak için aşağıdaki kitapları okuyabilirsiniz.

Her Şey Çıplak

Halil Aksu – Uğur Candan – Mehmet Nuri Çankaya

Outliers (Çizginin Dışındakiler)

BAZI İNSALAR NEDEN DAHA BAŞARILI OLUR? MALCOLM GLADWELL

#gelecek #konumlandırma #zengin

0 görüntüleme

© 2019 by Cem Deveci. İstanbul / Türkiye -  E-Posta  - Telefon