İlk İş Deneyimim – Turkcell

En son güncellendiği tarih: Eki 10

1997 yılında Ticaret Lisesinin son yılında staj programına katılmam gerekiyordu. Ben de yakın çevremden bana destek olabilecek birinin yardımını aradım. Eniştem bir Tekstil Firmasında Muhasebe Müdür Yardımcısı olarak çalışıyordu ve beni yanına aldırmıştı. Bir aile şirketi olan HARMANCI ETİKET A.Ş.’de çalışma hayatına bu şekilde başlamış oldum. Lise son sınıfta yaptığım bu staj, haftanın üç günü iş yerinde iki günü ise okulda eğitim görmemi gerektiriyordu. O zamanlar fatura ve irsaliyeler daktilo ile kesiliyor, bir nüshası ise klasörde saklanarak arşivleniyordu. Ben zamanımın büyük kısmını fatura ve irsaliye evrakları arasında geçiriyordum. Arada müşteri kartlarının bulunduğu rafların arasında o zamanlar, arşiv sorumlusu yaşlı bir amcadan destek alarak ilgili müşteri kartına ulaşıyor muhasebe bölümüne götürüyordum. Her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştım, bu beni hiç heyecanladırmıyordu ve bu işin bana değer katmadığını anlamaya başlamıştım. Şirketin yeri Levent’te idi. Öğle yemeklerinde dışarı çıktığımda son derece zengin bir çevrede olduğumu fark ettim. Lüks arabalar ve binalar görüyordum. Bu insanların neler yaptıklarını merak etmeye başladım. Kısa bir süre sonra her öğle gün yemeğimi hızlıca yiyerek çevrede geziniyordum. Levent’in içlerine doğru girmeye başladığımda iki katlı lüks binalarda borsa şirketlerinin olduğunu fark ettim. Finans ve muhasebe ile ilgili olduğundan böyle bir şirkette çalışmamın bana daha fazla değer katacağını düşündüm. Biraz da bu konulara ilgim vardı. Böylece ilk hedefimi belirlemiştim. Borsa şirketinde çalışacaktım. Sıkıcı fatura ve irsaliye evraklarının arasından sıyrılıp heyecanlı bir alana Borsa Aracı Kurumuna girip burada bu işin bütün inceliklerini öğrenmeliyim diye düşündüm. Sonra her gün farklı bir şirketin kapısını çalıp, bir stajyere ihtiyaçlarının olup olmadığını sordum. Yaklaşık iki ay boyunca her gün aynı şeyi yaptım. Ama sonuç alamadım. Bu durum da ne yapmam gerekiyor diye kendime sordum. Pes edip fatura arşivine geri mi dönecektim? yoksa aramaya devam mı edecektim? Haftanın iki günü okulda eğitim görmem gerektiği günlerde aklımda yeni bir şirkete nasıl geçiş yapabilirim diye kendime sorarak zihnimi bu arayışta canlı tutuyordum ki o esnada aklıma okul müdürünün asistanı ile konuşmak geldi. Okul müdürünün asistanı staj programları konusunda öğrencilere yardımcı olmaya çalışan nazik bir insandı. Yanına gittim ve kendisine sordum;

  1. Stajyer aradığını söyleyen bir şirket oldu mu?

Gelen cevap harikaydı…

  1. Beş dakika önce bir şirket telefonla arayarak stajyer aradığını söyledi.

Masadaki not kağıdına uzandı ve bana şirket bilgilerinin olduğu kağıdı uzattı.

Çok mu şanslıydım. Yoksa kendi fırsatımı kendim mi yaratmıştım? Evet işte o an yaklaşık iki aydır aradığım fırsatı yakaladım diye düşündüm. Fırsatı arama halinde olmanın, fırsatı bulmak için yapılması gereken en önemli şey olduğunu orada öğrenmiştim.

Ertesi gün iş yerine gittiğimde ilk işim notta yer alan şirketi aramak oldu. Konuştuğum kişi form doldurmam için beni şirkete davet etti. Şirketin yeri Maslak’ta Spring Giz Plaza’daydı. Randevulaştıktan sonra telefonu kapattım.

Görüşme için şirkete giderken bu nasıl bir şirket? diye kendime soruyordum. Tam olarak ne yapıyor bilmiyorum. O zamanlar şirket henüz yeterince yaygın ve tanınmış değildi. Cep telefonları Türkiye’ye yeni gelmeye başlamıştı. Görüşmeye gittiğim şitket; TURKCELL İletişim Hiz.A.Ş. idi.

Plazanın merdivenlerinden yukarı doğru çıkarken camlı büyük binayı fark ettim. Merdivenlerde yürüyenlere baktığımda son derece şık, akıllı ve kültürlü oldukları belli olan insanları gördüğümde heyecanın iki katına çıkmıştı. Nasıl yani ben burada mı çalışacağım? İçeri girdikten sonra bana bir giriş kartı verdiler. Ve ikinci kata çıkın dediler. Ben heyecandan asansöre binemedim. Nasıl olsa iki kat, hem heyecanım da yatışır belki diyererek mervenlerden yürüyerek çıkmaya devam ettim.

Evet sonunda gelmiştim. Şöyle bir içeriye baktığımda gördüğüm şey beni üçüncü kez heyecanlandırmıştı. Herkesin önünde bir bilgisayar vardı. Burası bir teknoloji şirketiydi ve bu beni bir borsa aracı kurumunda çalışmaktan daha çok fazla heyecanlandırmıştı.

Görüşme esnasında iki muhasebe müdürü vardı. İkisi de sıcak ve sempatik insanlardı sanırım bende ki çalışma isteğini ve heyecanımı görüncü kabul etmek konusunda hiç zorlanmadılar. Ertesi hafta işe giriş belgelerimi ulaştırarak yeni şirketimde çalışmaya başlamış oldum.

Evet olmuştu. Yaptım. Başardım dedim kendime. Arayışım sonuç bulmuştu.

Daha sonra bir sene boyunca kalan staj programımı burada yaptım. Staj programım esnasında muhasebenin birçok biriminde görev almaya ve işi öğrenmeye çalıştım. Çalıştığım herkes ile özellikle yönecilerimle iyi ilişkiler kurdum.

Bir senenin sonunda stajım tamamlandığında çalışmaya devam etme isteğimi bağlı olduğum muhasebe şefine ilettiğim de muhasebe müdürü ile konuşup onay alması gerektiğini söyledi. Bu benim için Turkcell’de tamam yada devam konusunda yol ayrımım dı. Staj döneminde ortaya koymuş olduğun çalışmalarımın meyvesini alarak kodroya girmeyi hedefliyordum. Muhasebe şefinden bana ulaşan bilgi olumlu oldu. Artık Turkcell’de tam zamanlı ve iyi bir maaşla çalışmaya geçişimi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oldum.

Bundan sonra Turkcell’de tam yedi yıl boyunca Muhasebe Departmanının çeşitli bölümlerinde çalışarak iş bilgimi son derece geliştireceğim uzun bir çalışma dönemi yaşadım. Bununla beraber inanılmaz derece kültürlü ve güzel insanlarla aynı ortamda bulunmak bana çok şey kattı. Aynı zamanda üniversite eğitimimi açıktan okuyarak tamamladım. İlk iş deneyimimi Turkcell’de yaşamış olmak gelecekte bana başka fırsatların açılmasını da sağladı. Bir çok şirketin işe alımlarda ilk sorduğu sorulardan biri tecrübe konusudur. Bu soru sorulduğunda hiç zorlanmadan Turkcell gibi bir şirkette yedi yıl boyunca edinmiş olduğum deneyimlerden bahsetmek mülakat süreçlerini kolay atlatmamı sağladı. Böylece daha iyi şirketlere geçiş yaparak çalışma hayatında uzun yıllar başarılı bir şekilde çalışmaya devam ettim.

Cem Deveci

#kariyerdebaşarı #turkcellkariyer #ilkişim #Kariyer #turkcell #gelecek #stajprogramları #kariyerbasamağındailkadımınönemi #unilever #ilkbasamakstaj

© 2019 by Cem Deveci. İstanbul / Türkiye -  E-Posta  - Telefon