KORKULARIMIZLA İLETİŞİM KURMAKKorkularımızla iletişim Kurmak

Korkumuzu tanır ve onunla iletişim kurabilirsek, artık korkumuzdan korkmayız. Korku insani bir duygudur.

Korkunun Amacı Nedir?

Korkunun amacı bizi korumaktır. Biz ise, bizi korumaya çalışan bir duyguyu anlayamadığımız için korkuyoruz. Korkular aslında bizim dostlarımızdır. Sadece kendisini yanlış tanıyanları olumsuz etkiler. İnsanlar ya tanımadığından ya da yanlış tanıdığından korkarlar.

NLP* bilimi korkularımızı ikiye ayırıyor. Gerçek korkular ve psikolojik korkular olarak.


NLP : Neuro-Linguistic Programming (Zihin Dilin Programlaması)

Gerçek korkular doğuştan gelen korkularımızdır. Bunlar düşme korkusu ve yüksek ses korkusu. Fizyolojik olarak bu korkular herkeste bulunuyor.

Diğer korku türü ile psikolojik korkular. Herkesin korkusu farklı olabiliyor. Birimizin korktuğu şeyden diğerimiz korkmayabiliyoruz. O halde psikolojik korkular kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bu durumdan güzel bir sonuç çıkartmamız mümkün; eğer bir kişi bir korkudan korkmayabiliyorsa diğerleri de bunu öğrenebilir.

Korkularımızla iletişim kurmak ne anlama geliyor?

Korkularımızla iletişim kurmak; korkularımızla konuşmak ve korkularımızın bize vermek istediği mesajı anlayabilmek anlamına geliyor. Korkunun akıl süzgeci ile değerlendirilmesi anlamına geliyor. Korku oluştuğunda genellikle stres, endişe, kaygı gibi süreçler devreye giriyor. Bu durumda sağlıklı karar verebilmek mümkün olmuyor. Oysaki korku düşüncesi belirdiğinde, henüz duygusal bir reaksiyon yaratmadan önce onunla iletişim kurabilirsek; bedenimizde duygusal reaksiyon oluşmasını engelleyebiliriz. Bu durumda korku süreçlerini daha sağlıklı yönetebiliriz.

Korkularımızla neden iletişim kurmalıyız?

Korkularımızla iletişim kurduğumuzda mesajı anlayabilir ve bu konuda akıl yürütebiliriz. Eğer korkularımızla iletişim kuramazsak duygularımız devreye girmeye başlıyor. Korku durumu genellikle stres, heyecan, titreme, terleme olarak ortaya çıkıyor. Bu durum felaket anlamına gelmez. Korku halinde gayet normal reaksiyonlar olduğunu bilmeliyiz. Hapşırmak veya esnemek gibi vücudumuz verdiği bir tepki olarak düşünebiliriz. Stres ortaya çıktığında ise akıl yürütme süreçlerimiz devreden çıkabiliyor ve ilkel beynimiz (amigdala) tetiklenebiliyor. İlker beyin devreye girdiğinde ise seçeneklerimiz sınırlanıyor. Çünkü ilker beynin dört fonksiyonu bulunuyor. Bunlar; Savaş, kaç, don-kal ve bayıl.

Korkularımızla nasıl iletişim kurmalıyız?

Sakin kalmak ve farkındalık stres oluşumunu engelleyebilir. Derin nefesler alarak bedenimizi rahatlatabiliriz. Aynı zamanda kendimizi telkin yolu ile de rahatlatmamız mümkün. Duygusal reaksiyon ortaya çıkmadan önce korkumuzun bize hizmet için geldiğini düşünebiliriz. Korkularımız bize bir şey hatırlatmak istiyor olabilir. Aşağıdaki üç kategori korkularımızın temelini oluşturuyor.

3 Korku Kategorisi

1. Kaybetme Korkusu

2. Başarısızlık Korkusu ( Sonuç)

3. Süreç Korkusu

Bu üç süreçle ilgili korkularımız tetiklenmiş olabilir. Sevilmeme korkusu, yeterli olamama korkusu, onaylanmama korkusu, reddedilme korkusu.

Örneğin; Yeterli olamama korkusu belirdiğinde kendimizi şu soruları sorabiliriz;

Yeterli olamamak ne anlama geliyor?

Yeterli olmak ne anlama geliyor?

Neden yeterli olmadığımı düşünüyorum?

Yeterli olamadığımı nasıl biliyorum?

Yeterli olduğumu nasıl anlayabilirim?

Yeterli olduğumu hissetmek için neye ihtiyaç duyuyorum?

Ne zaman yeterli olduğumu anlıyorum?

Nerede yeterli olduğumu biliyorum?

Bu sorular korkularımızı daha iyi anlamamızı ve akıl süzgeci ile konuyu değerlendirebilme imkanı sunabilir. Böylece korkularımızla sağlıklı iletişim kurabilir ve stres duygusunun bedenimize yayılmasını engelleyebiliriz.

Korkularımızla ne zaman iletişim kurabiliriz?

Sakin kalabildiğiniz sürece her zaman korkularınızla iletişim kurabilirsiniz. Korkularımızla kendinizi rahat ve güvenli hissettiğiniz zaman iletişim kurmanız daha faydalı olabilir.

Korkularımızla kim iletişim kurabilir?

Korkularınızla iletişim kurarken bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi konuşabilirsiniz. Nasıl ki arkadaşlarımız ve dostlarımızın iyiliğini istediğimiz için olumlu telkinlerde bulunuyor isek neden aynı şeyi kendimiz için yapamayalım? Örneğin kendimize “ her şey yolunda” “ Ey korku ne zaman gelirsen gel, hangi yoğunlukta gelirsen gel, senden korkmuyorum.” Çünkü; artık seni tanıyorum. ” “Artık ben korkumu tanıyorum.” Ve senden korkmuyorum." diyebiliriz.


NLP Uzmanı ve Profesyonel Koç

Cem Deveci

WhatsApp: 05306601313

Instagram: @coach.cemdeveci

https://www.cemdeveci.com


#NLP

#NLPegitimi

#NLPCoaching

#NLPKoçluğu

#NPLCoachingMetodu

#Başarı

#Farkındalık

#Değişim

#Mükemmellik

#YaşamUstalığı

#Onlineeğitim

#Zihingücü

#Kalpgücü

#BilgiveFormüller

#BilgiveKoçluk

#Danışmanlık

#Koçluk

#Eğitim

#ASınıfıdavranış

#Mentalkonum

#Potansiyeliaçığaçıkartma

#Yaşamanalizi

#Artanverimlilik

#pozitifinsan

#koçluğunyatırımgetisi

#koçlukdesteği

#Adımat

#cemdeveci

#coachcemdeveci

#koçcemdeveci

💯✅🎯✅📍🖍️🏆🏅🥇💸🏔️🕯️⏳☄️🌈🌎♾🛅🌺🌹🌸💫🎨📲🧠💚💟🙆‍♂️🙆🍃▶️▶️▶️▶️🧩🧘‍♀️🧘‍♂️✅🧬🌟☀️📍💛💚💙❤️💸💸💰🧿🌟


81 görüntüleme

© 2019 by Cem Deveci. İstanbul / Türkiye -  E-Posta  - Telefon