Ne kadar iyi görüyorsun?

En son güncellendiği tarih: Eki 25

Lütfen bu iki masaya bakın :

“1.1

iki Masa

Oturma odasında bu iki masadan hangisinin kahve masası olarak daha uygun olacağını düşündüğünüzü varsayın. Bu iki masanın boyutları konusunda ne söyleyebilirsiniz? Her birinin eniyle boyuyla ilgili tahminlerde bulunun. Sadece göz kararı bir tahmin olacak bu.

Sizde çoğunluk gibi düşünürseniz, soldaki masanın diğerinden daha uzun ve dar olduğunu söyleyeceksiniz tabii. Şimdi cetveli alın ve masaları ölçün. Masa üstlerinin aynı olduklarınını göreceksiniz. İkna olana kadar ölçün onları, çünkü bu bir “görmek inanmak değildir” olayıdır.

Bu örnekten nasıl bir sonuç çıkarmamız gerekiyor? Eğer soldaki masayı sağdakinden daha uzun ve dar olarak görüyorsanız insan olduğunuz kuşku götürmez. Sizin anormal hiçbir yanınız yoktur. ( yani bizim bu testten anladığımız kadarıyla) Fakat bu olayda görüşünüz yine de yanlı sayılır. Aslında kimse sağdaki masanın daha uzun olduğunu düşünmez. Ama siz sadece yanılmadınız, aynı zamanda muhtemelen haklı olduğunuza inandınız. Eğer isterseniz bu deneyden yararlanabilir ve örneğin bir barda sizin gibi insan olup yanılma ihtimali olan dostlarınızla iddiaya girip onlara içki ısmarlatabilirsiniz.

1.2

Şimdi 1.2’deki resme bakın. Bu iki şekil birbirine benzer mi yoksa farklı mı görünüyor? Eğer normal bir insansanız ve görüşünüzde bozukluk yoksa bu şeklin büyük olasılıkla aynı olduğunu söyleyeceksiniz. Bu iki masaüstü aslında Resim 1.1’deki iki masanın ayaksız görüntüleridir. Birinci resimde ayakların olması ve masaların duruş şekli masaüstlerinin farklı görünmesine yol açmış ve bunların ortadan kalkması insanın görüş sistemini her zamanki doğal haline kavuşturmuştur. *

Bu iki şekil, davranış ekonomistlerinin psikologlardan ödünç aldığı temel anlayışı gösterir. Normalde insan beyni çok iyi çalışır. Uzun yıllar görmediğimiz insanları tanıyabilir ve düşmeden merdivenlerden koşarak inebiliriz. Bazılarımız on iki dil konuşabilir, en mükemmel bilgisayarları geliştirebilir ve/veya izafet teorisini yaratabilir. Fakat muhtemelen Einstein bile bu masaların görüntüsü konusunda yanılabilirdi. Bu, biz insanlarda bir hata olduğu anlamına gelmez, ama insanların sistematik olarak nasıl hata yaptığını anlayarak, insan davranışlarını anlama yeteneğimizin geliştirelebileceği anlamına gelir.”

Konuyla ilgili ayrıca bu videoyu izleyebilirsiniz :

Konuyla ilgili ayrıca bu videoyu izleyebilirsiniz.

*St Louis’deki Gateway Kemeri, eni boyu aynı olmasına rağmen eninden daha yüksekmiş gibi gözülüyor

Bu video için gatewayarch.com web sitesinin ekran görüntüsü kullanılmıştır.

Kaynak : Richard H.Thaler / Cass R. Sunstein DÜRTME ( Nudge )

#görmekinanmakdeğildir #insanbeynihataları #insandavranışları #insanpsikoloji

2 görüntüleme

© 2019 by Cem Deveci. İstanbul / Türkiye -  E-Posta  - Telefon