ODAKLANANLARDIR KAZANANLAR

En son güncellendiği tarih: Mar 27


Çağımızın rahatsızlığı olarak bilinen odaklanma sorunu ve odaklanmanın önemi konusunda bilimsel bilgiler ışığında bu konuda neler yapabileceğizi paylaşmak istiyorum.


Odaklanma nedir?

Odaklanma dikkatimizi bir konu yeterince tutabilme becerisidir.


Odaklanma sorunu nedir?

Odaklanma sorunu : Dikkatimizi bir konu üzerinde yeterince tutamamak, dikkatimizin dağılması, başka konulara kayarak odağımızın kaybolması.


Odaklanmak neden önemlidir?

Odaklanmak, istediğimiz sonuçlara ulaşabilmemizi sağlar. Odaklanarak bir konu üzerinde yeterince ve derinlemesi çalışabiliriz. Odaklanmayı başarabildiğimizde istediğimiz konu üzerinde yeterince çalışabiliriz. Odaklanamadığımızda istediğimiz sonuçları alamayız ve bu durum bizim moral ve motivasyonumuzun bozularak kendimizi başarısız olarak hissetmemize neden olabilir.


Odaklanma konusunda neler yapabilirim?

Odaklanma konusunda teorik ve pratik olarak bir çok etkili yöntem bulunmaktadır. Zihin dili programlaması olan NLP'nin çözüm önerisini sizlerle paylaşacağım.


Aşağıdaki resimde NLP (Neuro Linguistik Programming) odaklanma konusuna nasıl bir yaklaşım göstermemiz gerektiğini söylemektedir. NLP direnmek yerine karşı enerji ile dansa geç demektedir.

Peki bu ne anlama gelmektedir. İnsanın odağı nerede ise enerjiside oraya akar. Odağını negatifte tutuyor isen onunla ilgili şeyler göreceksin. Beynin sana o görüntüleri gösteriyor olacak. Bu durumda kullandığın dile ve bedenine yansıyor olacak. İçerisine düştüğümüz enerji seviyesi, odağımızı belirleyen en önemli faktör. Bu noktada farkındalık çok önemli. Kendinize şu soruyu sorarak farkındalığınızı kontrol edebilirsiniz? Her saat başında; bu düşünce veya davranış kullanışlı mı? / Faydalı mı? veya Titreşim frekansımdan hoşlanıyor muyum?


Yoga, egzersiz ve bilinçli nefes uygulamaları ile enerjinizi yükseltebilir odağınızı çözüme odaklayabilirsiniz.


Odağımızı şu şekilde konumlandırabiliriz.


%20 Problem Analizi

%80 Çözüm Alternatifleri


Zamanımızın büyük bölümünü çözüm için harcarsak odağımızı doğru konumlandırmış oluruz.


Tersinden düşünecek olursak kullandığımız dil negatif ve fizyolojimiz sağlıklı değilse bu durum odağımızın bozulmasına yol açmaktadır. Eğer kullandığımız dili pozitif ve sağlıklı fizyolojik bir duruşu sahip olursak bu durumdada odağımızı çözüme odaklayabiliriz.Hedef ve amaçlarınızın net, odağınızın sizi mutlu ettiği güzel günler diliyorum.


Sizlerde bu konuda düşünceleriniz benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.Uluslararası NLP Uzmanı

Profesyonel Neuro-Shine Teknoloji KOÇ

Cem Deveci


#nlpnedir #nlpnedemek #nlpninfaydaları #yaşamkoçu #ücretsizyaşamkoçudesteği

#yaşamkoçlarıyazıları #zihingücü #sorumluluk #richardbandler
50 görüntüleme

© 2019 by Cem Deveci. İstanbul / Türkiye -  E-Posta  - Telefon